В дослідженні YouControl оцінили темпи виходу іноземних компаній з рф

В дослідженні YouControl оцінили темпи виходу іноземних компаній з рф

R&D центр YouControl оцінив швидкість виходу іноземних компаній з рф у розрізі країн та секторів економіки. Аналітики також визначили лідерів та аутсайдерів процесу економічного тиску на країну-агресора. 

Ключові висновки:

 • добровільні корпоративні санкції – важливий інструмент масштабування офіційного санкційного тиску; 

 • до топ 5 країн-лідерів за рівнем бізнес-бойкотування відносяться: Австралія, Норвегія, Литва, Великобританія, Південна Корея;

 • абсолютними лідерами за часткою корпорацій, які не підтримали ідеї добровільних санкцій, виявились Туреччина та Китай;

 • найбільша частка лояльних до рф компаній працюють в сферах: охорона здоров’я, виробництво металургійної сировини та матеріалів, будівництво, телекомунікації, текстильна промисловість.

Як працює добровільне бізнес-бойкотування

За даними дослідження  Yale School of Management, станом на 09.05.2022 року з початку війни про вихід з російського ринку чи згортання операцій заявило майже 1000 компаній. Такий рух на бізнес-бойкотування називають добровільними або непрямими санкціями. Вони доповнюють і підсилюють офіційні санкційні пакети, спрямовані на економічне стримування агресора. 

Економічний тиск відбувається через канали падіння експортної виручки, розриви технологічних ланцюжків постачання критичного імпорту, недоотримання бюджетом податків і масові звільнення персоналу. Так, лише в одній Москві  як мінімум 200 тисяч працівників іноземних компаній можуть позбутись роботи. 

Добровільні корпоративні санкції – важливий інструмент масштабування офіційного санкційного тиску серед бізнесу країн, уряди яких наразі зайняли нейтральну позицію. Яскравий приклад: індійська компанія Tata Steel відмовилася від російського вугілля через те, що “операції з російськими постачальниками та банкірами супроводжуються великою невизначеністю внаслідок міжнародних санкцій, запроваджених проти Росії“. 

Про дієвість етичної поведінки іноземних компаній, які взяли курс на вихід з рф, свідчать і контрзаходи з боку влади агресора, спрямовані на націоналізацію, арешти керівництва та конфіскацію майна дочірніх компаній, котрі заявили про згортання діяльності.

Втім бізнес-бойкотування рф відбувається не без проблем: далеко не всі іноземні компанії проявили соціальну відповідальність. Багато підприємств продовжили діяльність в рф без жодних змін. А оголошені на публіку заходи окремих корпорацій часом виглядають лиш як вимушена данина PR-захисту.

Як ми вимірювали рівень виходу міжнародного бізнесу з рф

Для кількісного вимірювання рівня виходу бізнесу з рф YouControl розробив унікальний інтегральний індекс ELI (Exodus Level Index). Він агрегує інформацію про розподіл кількості компаній з тієї чи іншої країни за 5 категоріями корпоративної реакції на російсько-українську війну. При формуванні індексу враховувалися рекомендації дослідників Єльського університету щодо класифікації зарубіжних компаній.

        Критерії  індексу ELI: 

 • Withdrawal – компанії припиняють діяльність або пішли з ринку рф (5 балів за 5-бальною шкалою);

 • Suspension – призупиняють діяльність, залишивши відкритими можливості для повернення (4 бали);

 • Scaling Back – скорочують лише деякі операційні процеси (3 бали);

 • Buying Time –  продовжують діяльність, але не інвестують у розвиток (2 бали);

 • Digging In – продовжують діяльність в росії без обмежень (1 бал).

Мінімальний індекс 1 (червоний) присвоюється країні, в якій усі компанії залишаються в рф. Тоді як максимальний індекс – 5 (зелений) означає, що всі компанії країни прийняли рішення вийти з російського ринку. В реальності у кожній країні є компанії з різним рівнем реакції на російсько-українську війну, тому індекс бізнес-бойкотування залежить від того, яка з категорій компаній переважає серед представників тієї чи іншої юрисдикції. 

Географія бізнес-бойкоту рф

Як відомо, санкційний тиск на рф суттєво відрізняється у різних країнах світу: Британія, США, Польща, країни Балтії демонструють дієву підтримку Україні. Натомість, найбільші країни Азії, Африки і Латинської Америки зайняли відсторонену позицію спостерігачів. Схожі тенденції прослідковуються і в сфері добровільних санкцій – рівень корпоративного бойкотування російського ринку суттєво залежить від географії розташування головних офісів транснаціональних компаній. 

Станом на 09.05.2022. Джерело: 
Yale CELI; аналітика: YouControl

До топ 5 країн-лідерів за рівнем бізнес-бойкотування належать:

 • Австралія (ELI = 4,5);

 • Норвегія (ELI = 4,4);

 • Литва (ELI = 4,3); 

 • Великобританія (ELI = 4,3);

 • Південна Корея(ELI = 4,2).

Також значна частка іноземних компаній, що вийшли з російського ринку або припинили там операційну діяльність, – з Канади, Швеції, Ірландії, Фінляндії та Польщі (ELI > 4). Серед лідерів бізнес-бойкотування ті самі країни, які надають значні обсяги воєнної допомоги і найбільше підтримують санкційний тиск на міжнародній арені.

Бізнес країн Північної Європи більш масово підтримав ідею добровільних санкцій, на відміну від лояльніших до рф представників Південної Європи. Зокрема серед іспанських, португальських, французьких та італійських брендів реакція на заклики до виходу рф була достатньо неоднозначною і різнонаправленою. 

Серед європейських країн найнижчі темпи виходу і висока частка компаній, що продовжили бізнес в роcії, відмічаються в Ісландії, Словенії, Греції, Австрії та Угорщині.

ТОП-5 країн світу з найнижчим рівнем виходу бізнесу з рф:

 • Туреччина (ELI = 1);

 • Китай (ELI = 1,5);

 • Ісландія (ELI = 1,7);

 • Словенія (ELI = 1,8);

 • Греція (ELI = 1,8).

Абсолютними лідерами за часткою корпорацій, які не підтримали ідеї добровільних санкцій, виявились Туреччина та Китай, а також такі країни Азії як Індія, Ізраїль та Об’єднані Арабські Емірати. Хоча у цих країнах є компанії, що призупинили діяльність в рф, особливо серед гравців фінансового та технологічного сектору.

Секторальні відмінності темпів виходу з рф

Компанії зі сфери послуг (а саме: бізнес послуги, спорт, медіа, фінанси), а також високотехнологічних індустрій більш схильні покидати російський ринок. Серед досліджуваних іноземних компаній з даних галузей рішуче відмовились покидати російський ринок менше 12% від загальної кількості, натомість більше 50% заявили про вихід чи призупинку діяльності. Наприклад, серед 209 високотехнологічних іноземних компаній повністю вийшло або призупинили діяльність в рф 164 компанії. Залишилися без змін – 22, а продовжили діяльність з певними обмеженнями в операціях та інвестиціях  – 23.

Станом на 09.05.2022. Джерело даних: Yale CELI; аналітика: YouControl

Найбільша частка лояльних до рф компаній виявилась серед таких економічних секторів як охорона здоров’я, виробництво металургійної сировини та матеріалів, будівництво, телекомунікації, текстильна промисловість. Дуже різноспрямовані тренди у ставленні до росії спостерігаються серед іноземних компаній у галузі енергетики (зокрема нафтогазовому бізнесі), важкої промисловості, транспорту, агропромислового комплексу та хімпрому.

Топ 5 секторів з високим рівнем бізнес-бойкотування:

 • Спорт (ELI = 4,6);

 • Бізнес-послуги (ELI = 4,4);

 • Медіа (ELI = 4,1);

 • Роздрібна торгівля (ELI = 4,0);

 • Технологічні компанії (ELI = 3,8).

Топ 5 секторів економіки з мінімальним рівнем виходу іноземних компаній з рф:

 • Охорона здоров’я (ELI = 2,0);

 • Сировина та матеріали, зокрема металургія (ELI = 2,8);

 • Енергетика та нафтогаз (ELI = 2,8);

 • Легка промисловість (ELI = 3,0).

 • Важка промисловість (ELI = 3,0)

Саме такий секторальний розподіл іноземних компаній з точки зору бізнес-бойкотування приводить до невтішних  висновків. Адже саме експортна виручка з сировинних секторів економіки від продажу газу, нафти, нафтопродуктів та металургійної продукції є основою для підтримки економічного потенціалу агресора і фінансування армії, що створює загрозу світопорядку. Попри частковий вихід близько 30-50% іноземних компаній із цих секторів, подібна частка компаній не поспішає покидати ринок і припиняти колаборацію.

Експрес-аналіз колаборації

YouControl пильно стежить за процесом виходу транснаціональних компаній з російського ринку. Особливу увагу приділяємо тим фірмам, які продовжили діяльність, поставки продукції і наповнення податками державного бюджету агресора.

У частини таких компаній, на жаль, є дочірні підприємства і в Україні. Такого роду токсичні зв’язки з іноземними компаніями-колаборантами відтепер можна легко перевірити в модулі “Експрес-аналіз”. Новий фактор під назвою “Компанія є учасником спільного холдингу із контрагентом, працює під юрисдикцією Російської Федерації” показує прив’язку українських дочірніх компаній до зарубіжних материнських холдингів, які вирішили продовжувати співпрацю з рф.

Новий ризик-фактор в модулі “Експрес-аналіз”

Нагадаємо, що крім даного фактору, Експрес-аналіз YouControl дозволяє виявляти зв’язки з підсанкційними юридичними та фізичними особами, а також афіліацію українських компаній з рф та білоруссю.

Невпинний медійний, громадський і санкційний тиск та постійна підтримка уваги до подальших дій операційно- і бенефіціарно- пов’язаних з рф компаній – вагомі передумови успіху на економічному фронті та сприяння перемозі України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *