Ринок ПК здивував аналітиків

Після різкого зростання продажів персональних комп’ютерів у 2020-2021 роках, спричиненого масовим переходом на дистанційну роботу, відбулося очікуване падіння. Пандемія COVID-19 не створила принципово нових груп споживачів ПК, а лише тимчасово збільшила існуючий попит. Цю тенденцію чітко відображала негативна динаміка квартальних поставок настільних комп’ютерів та ноутбуків, яка тривала з початку 2022 року до кінця 2023 року. Лише в четвертому кварталі 2023 року цей показник знову став позитивним і зберігається в “зеленій зоні” протягом п’яти кварталів поспіль, демонструючи хоч і невелику (кілька відсотків), але відчутну стабілізацію цього сегмента світового ІТ-ринку.

За даними аналітиків Canalys, у четвертому кварталі минулого року світові поставки ПК зросли на 4,6% порівняно з аналогічним періодом попереднього року, досягнувши 67,4 мільйона одиниць. При цьому основна частина поставок припала на ноутбуки (53,7 мільйона одиниць, зростання на 6,2%), тоді як поставки настільних комп’ютерів навіть скоротилися (13,7 мільйона одиниць, спад на 1,4%). Загалом у 2024 році у світі було поставлено понад 255,5 мільйона персональних комп’ютерів, що на 3,8% більше, ніж у попередньому році.
Водночас, частка ПК зі штучним інтелектом (тобто комп’ютерів, здатних локально обробляти ресурсомісткі генеративні моделі ШІ для різних застосувань) виявилася нижчою за прогнози, склавши менше 20%. Аналітики вважають, що з приблизно 280 мільйонів персональних комп’ютерів, які, за їхніми оцінками, будуть поставлені на ринок у 2025 році, близько 35% припадатиме на ПК зі штучним інтелектом. Цьому сприятиме домінування таких моделей серед новинок, представлених, зокрема, на виставці CES 2025, а також припинення офіційної підтримки Windows 10 у жовтні цього року, що стимулюватиме, в першу чергу, комерційних клієнтів до оновлення свого парку комп’ютерів.