Із-за ввізних мит США ціни на ІТ-товари знизяться, але не для американців

Введення Сполученими Штатами майже всеосяжних імпортних мит на різноманітну продукцію не стало несподіванкою для ринку, оскільки Дональд Трамп заявляв про такі наміри ще до свого обрання. Однак стрімке падіння фондових індексів, яке відбулося ще до набуття чинності новими тарифами, вказує на те, що їхні розміри значно перевищили очікування економістів.
Оскільки в США існує дуже обмежена кількість складальних підприємств, здатних виробляти ноутбуки, планшети, смартфони, фітнес-трекери та інші гаджети, ці товари неминуче подорожчають, і це буде досить відчутно. Очікується, що ці обставини негативно позначаться на прогнозованих раніше обсягах продажів вже у другому кварталі 2025 року.
Аналітики застерігають, що переважна більшість споживчої електроніки збирається в Китаї, Південній Кореї, Індонезії, В’єтнамі, Індії та інших країнах, і швидке перенесення цих виробничих потужностей до США практично неможливе. Таким чином, виробники зіткнулися зі складною дилемою: перекласти імпортні мита на споживачів або спробувати частково компенсувати їх за рахунок зниження власного прибутку. Найімовірніше, кожен виробник обере компромісний варіант: десь знизить ціну за рахунок власної маржі, але все ж частково підвищить ціни для покупців. Отже, вартість певних категорій споживчої електроніки в США може зрости на 10-50% порівняно з лютневими цінами.
У корпоративному секторі зростання цін може бути менш значним, але постачальники все одно ініціюватимуть перегляд угод через нові імпортні мита. Очікується, що до кінця другого кварталу 2025 року американський ІТ-ринок зазнає падіння в обсягах продажів, хоча в грошовому вираженні обороти, ймовірно, зростуть через підвищення цін. Через складнощі з коригуванням виробничих планів, у каналах продажів накопичуватиметься непродана в США продукція, що зробить її більш привабливою за ціною для покупців з інших країн, але за рахунок зменшення прибутків виробників.
Наслідки запроваджених Трампом тарифів для американського та світового ІТ-ринку в довгостроковій перспективі залишаються вкрай невизначеними. Перенесення виробництва з Китаю в США малоймовірне саме з тієї причини, що зменшення прибутків виробників негативно вплине на їхню готовність інвестувати у виробничі потужності в штатах.
На найближчий час аналітики прогнозують песимістичний сценарій, покладаючи надію лише на часткове виключення окремих категорій високотехнологічної продукції з-під дії мит. Однак, судячи з останніх новин, навряд чи адміністрація Білого Дому піде на такі поступки.