Поради експертів: що треба знати про безпеку камер відеоспостереження перед покупкою

Поради експертів: що треба знати про безпеку камер відеоспостереження перед покупкою

Сьогодні майже в кожному домі є пристрої Інтернету речей – від телевізора та голосового помічника до смарт-дзвінків та систем відеоспостереження. Останні дозволяють користувачам слідкувати за всім, що відбувається вдома та біля нього, зокрема дивитися відео в реальному часі та зберігати їх, а також отримувати сповіщення.

Проте ці ж функції можуть наражати користувачів на певні ризики, якщо камеру зламано або відбувся витік даних. Варто розуміти, що не всі виробники приділяють належну увагу конфіденційності та безпеці камер. Перш ніж придбати цей пристрій, ви маєте розуміти навіщо він вам потрібен, які існують види камер, а також у чому полягають ризики використання.

Щоб допомогти вам розібратися, спеціалісти ESET підготували відповіді на поширені питання, які мають допомогти під час вибору пристрою.

1. Які ризики конфіденційності та безпеки камер існують?

Незважаючи на те, що системи відеоспостереження призначені для захисту житла, їх встановлення також може становити певну небезпеку для власників. У найгіршому випадку хакери можуть отримати доступ до пристроїв та стежити за сім’єю або перевіряти відсутність власників у помешканні для здійснення різних зловмисних дій.

Зокрема кібезлочинці можуть отримати доступ до камер відеоспостереження через домашню мережу, наприклад, шляхом вгадування або підбору пароля Wi-Fi. Однак більш ймовірним сценарієм є атака, під час якої зловмисники вгадують або зламують паролі ваших облікових записів або використовують невиправлену уразливість програмного забезпечення.

2. На що варто звернути увагу під час вибору постачальника?

Оскільки на ринку представлено багато моделей, варто дослідити їх виробників. Щоб обрати надійного постачальника, в першу чергу потрібно знайти інформацію про його досвід щодо створення якісних продуктів на ринку, а також почитати відгуки користувачів.

Під час моніторингу слід звертати увагу на забезпечення конфіденційності та безпеки камер, зокрема швидкість встановлення виправлень, наявність надійного шифрування, заходів безпеки під час входу та прозорої політики конфіденційності. Варто зазначити, що був випадок, коли один спеціаліст зміг стежити за сотнями будинків більше 4 років після того, як під час налаштування додав свою електронну адресу.

3. Чи відомо, що відбувається зі збереженими даними?

Ще одним потенційним ризиком є місце збереження ваших даних. Тому варто з’ясувати, де зберігаються дані з камер, зокрема локально чи в хмарі, а також наскільки це безпечно. У своєму звіті про прозорість компанія Ring, що належить Amazon, заявила про передачу владі США великої кількості облікових записів своїх користувачів, в деяких випадках навіть без згоди власника пристрою. Оскільки багатьом така політика може не подобатись, варто дізнатися детальніше про умови зберігання ваших даних у виробника камери.

4. Що потрібно для безпеки камер відеоспостереження?

Конфіденційність даних та безпека систем відеоспостереження залежить і від самого користувача. Тому після придбання пристрою варто відразу ж змінити пароль за замовчуванням та створити надійну та унікальну комбінацію. Для додаткової безпеки камер слід використовувати двофакторну автентифікацію.

Крім того, необхідно регулярно оновлювати пристрої до актуальної версії, щоб уникнути використання хакерами уразливостей програмного забезпечення. Вимкнення віддаленого перегляду відеоматеріалу мінімізує ймовірність доступу хакера до ваших даних.

5. Як правильно налаштувати розумний дім?

Безпека камери залежить також і від інших домашніх пристроїв. Наприклад, неправильно налаштований може бути ваш роутер, який забезпечує роботу девайсів розумного дому. Функції UPnP та перенаправлення портів, які дозволяють знаходити інші девайси в тій самій мережі, можуть бути зламані хакерами, щоб отримати доступ до камер. Тому ці функції слід вимкнути для роутера, але пам’ятайте, що це також може завадити роботі деяких програм та пристроїв.

6. Як перевірити, чи система відеоспостереження не зламана?

Визначити, що пристрій зламаний хакерами досить складно. Найпоширенішими ознаками є нетипові рухи камери або дивні звуки, які надходять з неї, а також неможливість увійти до облікового запису через зміну пароля.

Крім того, варто звертати увагу на збільшення використання даних або низьку продуктивність пристрою. Оскільки у разі отримання доступу неавторизованого користувача до вашої камери, вона може працювати повільніше через обмежену пам’ять та потужність процесора. Однак це також може бути наслідком поганого з’єднання з Інтернетом.

7. Як наявність камер може загрожувати конфіденційності сторонніх осіб?

Наявність систем відеоспостереження вдома – це не лише безпека та конфіденційність їх власників, а у деяких випадках і їх сусідів за умови використання пристроїв за межами житла. Тому бажано розташувати камери так, щоб мінімізувати будь-яке вторгнення у життя інших, а також поговорити з сусідами перед встановленням камери.

Перш ніж купувати камеру відеоспостереження для дому, варто врахувати всі вище перелічені пункти та переконатися у необхідності використання цих девайсів у своєму помешканні. Щоб захистити себе від потенційних ризиків, відразу ж змініть пароль та не забувайте вчасно оновлювати свій пристрій. Крім того, слід подбати про захист окремих девайсів Інтернету речей, зокрема смарт-телевізора, а також правильно налаштувати роутер.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *