Гіперскейлери замінюють х86-процесори чіпами ARM-архітектури власної розробки

Гіперскейлери замінюють х86-процесори чіпами ARM-архітектури власної розробки

Хоча глобальний ринок серверів продовжує плавно зростати, частка серверних пристроїв з x86-процесорами виробництва Intel та AMD у цьому сегменті неухильно знижується. Причина тут у наступному. Основну роль у зростанні серверного сегменту відіграють гіперскейлери – великі хмарні провайдери, телеком-оператори та інші. Наприклад це Google, AWS, Microsoft і деякі інші. Проте AWS почав впроваджувати у своїх датацентрах обладнання на основі ЦПУ власної під загальною назвою Graviton. І тепер оператор активно пропонує клієнтам віртуальні машини та контейнери на базі серверів із власним чіпом.

Нагадаємо, що у 2015 році компанія придбала ізраїльський стартап Annapurna Labs, що розробляв процесори. За три роки було представлено перше покоління AWS Graviton. Процесор AL73400 містив 16 ядер ARM Cortex-A72 та працював на частоті 2,3 ГГц. У 2021 році AWS вивів на ринок Graviton3, який пропонував покупцям 64 ядра ARM Neoverse, підтримку DDR5 і працював на частоті до 2,6 ГГц. У нових чіпах кардинально збільшено продуктивність обчислень з плаваючою комою, а також продуктивність додатків ML/AI. У той самий час нові чіпи споживають на 60% менше електроенергії.

У листопаді 2022 року AWS представила Graviton3E – це перероблений процесор Graviton3, у якому розширено можливості векторної обробки. Новий ЦП обіцяє підвищення продуктивності до 35% у робочих навантаженнях, що ґрунтуються на інтенсивній векторній обробці.

В AWS стверджують, що використання замовниками систем на базі Graviton3E (до 64 процесорів і до 128 Гбайт ОЗУ в кожному) вигідніші для замовників векторних обчислень у хмарі порівняно з x86-серверами на базі ЦП AMD та Intel із графічними процесорами AMD та nVidia.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *