Дослідження: майже 2300 компаній мають право на користування українськими надрами

Аналітики R&D центру YouControl проаналізували Перелік спеціальних дозволів на користування надрами Державної служби геології та надр України. З’ясувалося, що право на користування надрами в Україні мають 2 268 компаній та 78 фізичних осіб. У структурі власності проаналізованих юросіб присутні представники 51 країни. Понад 10 юридичних осіб зі спецдозволами на користування корисними копалинами у своєму складі мають корпоративні групи “СКМ”, “Смарт-холдинг”, “Західнадрасервіс”, “Істван” та “АТБ”.
З початком повномасштабного вторгнення доступ до даних щодо покладів корисних копалин та дані про ліцензії на їхній видобуток був закритий. Водночас на порталі відкритих даних оприлюднений Перелік спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), що містить дані про спеціальні дозволи на користування із зазначенням власника, назви корисної копалини, строків видачі та завершення.
Щоб сформувати вибірку важливих надр та їхніх користувачів, фахівці YouControl взяли за основу список критичних корисних копалин з 50 мінеральних ресурсів, що опублікувала Геологічна служба США (USGS) у 2022 році. За інформацією USGS, мінеральні ресурси з переліку, від алюмінію до цирконію, “відіграють значну роль у національній безпеці, економіці, розвитку відновлюваної енергетики та інфраструктури”. Список критичних корисних копалин було визначено з використанням найсучасніших наукових методів оцінки критичності корисних копалин.
Спецдозволи на користування надрами та іноземні власники
В цілому 2 268 компаній і 78 фізичних осіб мають 3 482 дійсні спеціальні дозволи на користування українськими надрами. Більшість компаній-власників таких спецдозволів мають по одному дійсному дозволу, проте є ряд компаній, де їхня кількість сягає кількох сотень або десятків. До прикладу, державні АТ “УКРГАЗВИДОБУВАННЯ” (213 дозволів), ПАТ “УКРНАФТА” (89). Деякі компанії не вдалося ідентифікувати через розповсюджену назву (справа в тому, що в проаналізованому переліку відсутні коди ЄДРПОУ).
502 підприємства, пов’язані із 255 корпоративними групами в аналітичній системі YouControl. Деякі компанії відносяться до кількох груп одночасно, а низка корпоративних груп мають у складі по кілька компаній з проаналізованого переліку. Більше 10 юридичних осіб зі спецдозволами на користування корисними копалинами у своєму складі мають “СКМ” (39), “Смарт-холдинг” (17), “Західнадрасервіс” (13), “Істван” (12) та “АТБ” (11).
Співвласниками 351 компанії з 2109 є юридичні чи фізичні особи з місцем реєстрації/громадянством в іноземних країнах. В структурі власності цих компаній представники з 51 країни світу. Серед учасників/акціонерів/бенефіціарів деяких з них можуть бути компанії чи фізичні особи із кількох іноземних країн одночасно. Найбільше серед співвласників компаній, що мають спецдозволи на користування надрами, представників Кіпру (137), Нідерландів (34), Швейцарії (24), Великобританії (23), Німеччини (21), Чехії (16), США (14), Туреччини та Сейшельських о-вів (по 13), Австрії (12) і Белізу (10).
Хто контролює українські критичні корисні копалини: перелік компаній
Згідно з даними аналізу Переліку спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), спеціальні дозволи на користування 16 з 50 критичних корисних копалин в Україні мають 39 компаній. При цьому деякі компанії мають спецдозволи на користування одразу кількох критичних мінеральних ресурсів.

Аналіз даних 39 юросіб показав, що 10 з них знаходяться у власності держави. 7 державних компаній мають спецдозвіл на користування мінералом германієм, а ТОВ “ДЕМУРІНСЬКИЙ ГЗК” має право на користування рудами одразу кількох критичних мінералів, серед яких ванадій, ніобій, скандій та ін. Зауважимо, що ТОВ “ДЕМУРІНСЬКИЙ ГЗК” став державним з березня 2023 року. До того бенефіціаром компанії був росіянин Михайло Шелков, який знаходиться під санкціями РНБО.
Висновки
Аналіз структури власників спеціальних дозволів на користування надрами в Україні показав значну концентрацію ресурсів у руках як державних, так і приватних компаній, зокрема, що входять до складу великих корпоративних груп. Загалом, 2268 компаній і 78 фізичних осіб володіють 3482 спецдозволами. Державні підприємства, такі як АТ “УКРГАЗВИДОБУВАННЯ” та ПАТ “УКРНАФТА“, мають найбільшу кількість дозволів. Приватний сектор представлений такими великими гравцями, як “СКМ”, “Смарт-холдинг”, “Західнадрасервіс”, “Істван” та “АТБ”. Водночас у структурі власності 351 компанії зафіксована участь іноземного капіталу з 51 країни світу, серед яких лідирують Кіпр, Нідерланди, Швейцарія та Великобританія.
39 компаній володіють спецдозволами на 16 із 50 критичних корисних копалин. Десять із цих компаній є державними, включно з ТОВ “ДЕМУРІНСЬКИЙ ГЗК”, що перейшов у власність держави у 2023 році. Крім того, приватні компанії корпоративних груп, таких як “Груп ДФ”, “АТБ”, “ОНУР” та “Група родини Якименко”, активно володіють спецдозволами на видобуток стратегічних мінералів, зокрема титану, цирконію, графіту, ніобію та хрому.
Значна частина спецдозволів сконцентрована в руках корпоративних груп, що мають впливових ключових осіб або осіб, які перебувають під санкціями. Наприклад, група Дмитра Фірташа володіє дозволами на видобуток титану, ванадію, скандію та цирконію, тоді як компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським, мають спецдозволи на марганцеві руди.